گيربكس هلیکال شافت مستقیم SEW

گیربکس شافت مستقیم (SEW Helical Gearmotors) در سه حالت تك استيج، دو استيج و سه استيج دامنه قابل قبولي از نسبت هاي تبديل را ايجاد مي كند. از مهمترين مزاياي گيربكس شافت مستقیم SEW مي توان به قابليت تحمل گشتاور بالا (نسبت به سايز گيربكس)، دوره سرويس طولاني مدت، كاهش لقي (Backlash) در R37 الي R167 و همچنين قابليت تحمل بالاي بارهاي متغير در سري RM اشاره نمود.

گيربكس هليكال شافت مستقيم SEW را به طور كلي مي توان در سه دسته R، RX و RM قرار داد كه در ادامه اين سه تيپ به صورت مختصر تشريح مي شوند. گروه صنعتی درویش در زمینه تامین، خدمات و مشاوره مهندسی در تمامی تیپ های گیربکس شافت مستقیم آمادگی همکاری با صنایع مختلف را دارد.

گیربکس شافت مستقيم SEW که از محصولات گیربکس SEW می باشد در صنایع ساخت پلاستیک، صنعت سیمان، صنایع لاستیک سازی و سایر صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین گیربکس هلیکال شافت مستقيم در کانوایر، کولر، ميكسر و اکسترودر و برخی کاربردهای سبک دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

SEW R Series: گيربكس سري R  داراي ۲ يا ۳ استيج مي باشد و شامل بازه وسيعي از نسبت تبديل مي باشد. در صورتيكه خروجي گيربكس شافت مستقیم داراي فلنج باشد، گيربكس با عنوان RF يا RZ مشخص مي شود و در صورتيكه گيربكس بر روي پايه نصب شده باشد با عنوان R مشخص مي گردد. در ادامه مشخصات R Series آورده شده است.

گیربکس شافت مستقیم SEW به دسته های اصلی زیر تقسیم میشود

گیربکس شافت مستقیم سری R : گیربکس پایه دار + نصب افقی + ترمزدار یا بدون ترمز

گیربکس شافت مستقیم سری RF : گیربکس فلنچدار + نصب عمودی + ترمزدار یا بدون ترمز

گیربکس شافت مستقیم سری RX : گیربکس پایه دار + نصب افقی + تک ردیف

گیربکس شافت مستقیم سری RXF : گیربکس فلنچدار + نصب عمودی + تک ردیف

گیربکس شافت مستقیم sew

نحوه کار گیربکس شافت مستقیم SEW 

نحوه کار گیربکس شافت مستقیم SEW ( هلیکال ) به این شکل است که، دوتا چرخ دنده هلیکال که با هم مرتبط هستند، که زاویه هلیکس آن ها با هم مشابه می باشد و در خلاف جهت یکدیگر کار می کنند. یکی از این چرخ دنده ها کار محرک را انجام می دهد و چرخ دنده دیگر به عنوان متحرک عمل می نماید و دور و گشتاور را محوری به محور دیگر منتقل می نماید. انتقال نیرو در گیربکس های هلیکال بدین شکل است که، یک نقطه در امتداد سطح دنده حرکت می نماید و باعث منتقل شدن نیرو می شود، در واقع ساختار این مدل گیربکس بدین شکل می باشد. بین 90 الی 99 درصد بازده گیربکس های شافت مستقیم به دلیل استفاده از چرخ دنده های هلیکال می باشد که نشان دهنده بالا بودن بازده این گیربکس ها است. مزایای گیربکس های شافت مستقیم باعث شده است که در صنعت از این مدل گیربکس استفاده شود.

تاریخچه و میزان ظرفیت گیربکس شافت مستقیم 

سابقه استفاده از گیربکس های هلیکال در صنعت بسیار زیاد است و می توان گفت جزو قدیمی ترین ها هستند و در مدل تک استیج و مدل 2 و 3 استیج محدوده گشتاوری بین 50 تا 20000 نیوتن متر را پوشش می دهند. این نوع گیربکس ها از نظر تنوع نسبت تبدیل از 1:30 تا 1:289.74، در گیربکس های مرکب یا ترکیبی نسبت تبدیل تا 1:2700 تقسیم بندی می شود. یکی دیگر از توانایی های چنین گیربکس هایی این می باشد که می توانند، گیربکس با دور های خروجی بالا یا گیربکس هایی با وزن کم را نیز تامین کنند. گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال به علت اینکه همیشه دارای راندمانی بالا هستند، نسبت بهتری بین خروجی گشتاور و فضای نصب را ارائه می دهد، این به این معنی است که گیربکس هلیکال با همه شرایط سازگار است.

اجزاء گیربکس شاف مستقیم SEW

گیربکس های هلیکال از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که این اجزا در تمام گیربکس ها مشابه هستند البته متناسب با تعداد طبقات تشکیل شده دارای تفاوت هایی هستند.

اجزای گیربکس های شافت عبارتند از:

 • تعدادی چرخ دنده هلیکال یا جناغی
 • پینیون ورودی و پینیون شافت خروجی
 • سیل های آب بند
 • بیرینگ ها
 • تعدادی خار نگهدارنده
 • سوپاپ هوا
 • هوزینگ یا پوسته گیربکس
 • واشر و تعدادی سیم

انتخاب گیربکس شافت مستقیم SEW

برای انتخاب گیربکس هلیکال SEW  نیازمند چند گام ساده می باشد. گام اول این است که بدانید برای چه نوع عملکردی میخواهید این گیربکس را تهیه نمایید؟  در گام دوم که بسیار با اهمیت است باید بدانید که مقدار بازه کارکرد گیربکس انتخابی شما چقدر می باشد. گام سوم میزان قدرت که با کیلو وات یا اسب بخار مشخص می شود وهمینطور در گام چهارم گشتاور نامی گیربکس که با واحد نیوتن متر مشخص می شود، باید تعیین شود. بعد از موارد فوق میزان دور خروجی گیربکس با نسبت تبدیل گیربکس باید مشخص شود.

بعد از این که شما این موارد را انجام دادید نیاز است که نحوه نصب گیربکس را تعیین کنید.

مزایای گیربکس هلیکال SEW

قبل از این که بحث را به اتمام برسانیم، بد نیست که مزایای گیربکس شافت مستقیم SEW را هم بیان نماییم. از مزایای گیربکس شافت مستقیم میتوان به آرام کار کردن و مقدار کم نویز، دارای داشتن بازدهی بالا، و بدون لرزش در سرعت های بالا کار می کند، توان بالایی که در  گشتاور است، به راحتی میتوان آنرا تعمیر کرد و نگهداری بسیار راحتی هم دارد، نسبت های تبدیل اگر بالا باشد این گیربکس توانایی کار را در آن شرایط دارد، همچنین دارای فضای مناسب برای روغن کاری می باشد.

یک از ویژگی هایی منحصر به فردی که میتوان به گیربکس شافت مستقیم sew نسبت های قدرت و توان مختلف آن میباشد . 

گیربکس های ساخت برندهای دیگر با مشکل محدود بودن قدرت توان محصول رو به رو بودن و در زمانی که در یک صنعت یا فعالیت به یک توان و قدرت بسیار بالا نیاز پیدا میشد ، این محصولات در حین انجام کار کم می آوردند و نمیتوانستند خروجی خوبی را ارائه دهند .

 

کاربرد گیربکس هلیکال SEW

گیربکس شافت مستقیم SEW یا هلیکال کاربرد زیادی در صنعت دارد. گیربکس هلیکال (گیربکس شافت مستقیم) موارد نصب عمودی مانند میكسرها و مواردی که دارای نوع پایه دار بیشتر در خطوط انتقال قابل استفاده هستند. موارد زیر از دیگر کاربرد های این محصول می باشد:

 • گیربکس میکسر
 • گیربکس تیکنر
 • گیربکس بچینگ
 • گیربکس صنایع فولاد
 • گیربکس صنایع سیمان
 • گیربکس صنایع غذایی
 • گیربکس صنایع آب و فاضلاب
 • گیربکس صنایع داروسازی
 • گیربکس صنایع دریایی
 • گیربکس صنایع کاشی و سرامیک
 • گیربکس صنایع بسته بندی
 • گیربکس کانوایر یا نوار نقاله

 

تعمیر و نگهداری گیربکس هلیکال 

در آخر مطلب برای نگهداری بهتر این محصول راهنمای مختصری بیان میشود.

اگر صداهای غیر معمول و لرزش شدید گیربکس شنیده شد باید بیرینگ های گیربکس چک و تعویض گردد یا  اگر مشکل از چرخ دنده ها باشد باید با کارشناسان ما تماس گرفته شود تا در صورت وجود دنده های گیربکس مذکور آن ها را تعویض کنید. اگر متوجه نشت روغن شدید،که امکان دارد از نقاط مختلف گیربکس صورت گیرد نشان دهنده خرابی واشر و سیل های آب بند گیربکس می باشد. در هنگام کار کردن الکتروموتور اگر متوجه عدم چرخش شافت خروجی گیربکس شوید، نشان دهنده از بین رفتن پینیون ورودی گیربکس است. توجه نمایید که در هر 3000 ساعت یا حداقل هر شش ماه یکبار باید روغن یا واسکازین داخل گیربکس چک شود. هر سه سال یکبار باید روغن گیربکس گریس بیرینگ ها تعویض شود (البته گیربکس های هلیکال سایز کوچک و گیربکس های حلزونی احتیاجی به تعویض روغن در طول کارکردشون ندارند)

سوالات متداول : 

کاتالوگ گیربکس شافت مستقیم از رو کجا میتونم تهیه کنم ؟

از طریق همین صفحه میتونید کاتالوگ رو دانلود کنید


‫0/5


‫(0 نظر)

گیربکس شافت مستقیم به چند دسته تقسیم میشود ؟

این گیربکس ها به چهار دسته اصلی R RF RX تقسیم میشود


‫0/5


‫(0 نظر)
‫0/5 ‫(0 نظر)