الکتروموتور تک فاز

موتورهای جریان متناوب به‌صورت الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز ساخته می‌شوند. الکتروموتور تکفاز اغلب مصارف خانگی دارند و یا در صنایع کوچکی که برق تک فاز دارند الکتروموتور تک فاز کاربرد زیادی دارند، ولی الکتروموتور سه فاز بیشتر کاربرد صنعتی دارند و در توان‌های کم تا چند صد کیلووات ساخته می‌شوند. ساختمان داخلی الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز تقریباً یکسان است. با این تفاوت که در الکتروموتور تک فاز گاهی از کلید گریز از مرکز استفاده‌شده است که در الکتروموتور سه فاز کاربرد ندارد. موتور تکفاز کلاچ دار در حقیقت دارای یک کلید گریز از مرکز هست که استارت موتور را با دو خازن شروع کرده و پس‌ازاینکه به دور نامی رسید، با چتر پلاتین یکی از خازن‌ها از مدار خارج می‌شود. این خاصیت برای موتورهای تکفاز با گشتاور راه‌اندازی زیاد درست‌شده است. به عبارتی اگر مورداستفاده شما از الکتروموتور تکفاز به‌گونه‌ای است که برای راه‌اندازی نیاز به گشتاور بالایی دارید (مثل استفاده از الکتروموتور تکفاز در بالابرها)، باید از الکتروموتور کلاچ دار استفاده نمایید تا اینکه گشتاور راه‌اندازی اولیه را ایجاد کرده و باعث افزایش قدرت در استارت اولیه شود.
موتور تک فاز به سبب داشتن تجهیزات اضافی، از الکتروموتور سه فاز حجیم‌تر و گران‌تر می‌باشند و مقدار توان آن‌ها در مقایسه با الکتروموتور سه فاز مشابه کمتر است و ضریب توان کمتر از الکتروموتور سه فاز دارند. بنا به دلایل فوق از دینام تک فاز کمتر در صنایع بزرگ استفاده می‌شود، اما با توجه به اینکه اغلب کارگاه‌های کوچک صنعتی همچنان از برق تک فاز استفاده می‌کنند، الکترو موتور تکفاز همچنان پرمصرف است. اجزای مختلف یک الکتروموتور تک فاز در تصویر زیر نمایش داده شده است: انواع الکتروموتورهای تک فاز بسته به نوع جنس بدنه (آلومینیومی و چدنی) و تعداد خازن (تک خازن و دو خازن) ها به دو دسته تقسیم می شوند. دسته بندی الکتروموتورهای تک فاز بسته به تعداد خازن ها را در زیر قابل مشاهده است:
  • الکتروموتور تک فاز دو خازن (CRS)
  • الکتروموتور تک فاز تک خازن (CR)

الکتروموتور تک فاز دو خازن (CRS)

جنس بدنه الکتروموتورهای تک فاز دو خازن موجود در فروشگاه داداشی آلومینیومی بوده و از نوع تک دور می باشد. مشخصات و اطلاعات کامل آن را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

الکتروموتور تک فاز تک خازن (CR)

جنس بدنه الکتروموتورهای تک فاز دو خازن موجود در فروشگاه داداشی آلومینیومی بوده و از نوع تک دور می باشد. مشخصات و اطلاعات کامل آن را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

الکتروموتور تکفاز چه کاربردهایی دارد؟

پاسخ: دینام دستگاه تراش ، الکتروموتور هواکش صنعتی ، دینام دمنده‌ها ، موتور ماشین لباسشویی ، ماشین ظرف‌شویی ، خشک‌کن و الکتروموتور آزمایشگاه‌ها عموماً تک فاز است و همچنین از این سری به همراه گیربکس صنعتی برای بالابرهای سبک ، نوار نقاله و جاهایی که خاصیت دینام با دور کم‌نیاز است استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال یکی از موارد پراستفاده الکتروموتور تکفاز، برای بالابر مغازه است. ازآنجایی‌که بیشتر فروشگاه از بالابرهای تکفاز بهره می‌برند، الکتروموتور تکفاز ۳ اسب پوسته آلومینیوم دو خازن را می‌توان یکی از پرمصرف‌ترین موتورها دانست. البته خاطرنشان می‌کند که برای بالابرهای ساختمانی هم استفاده از موتور تکفاز با گیربکس حلزونی بسیار مشهور است.

الکتروموتور القایی AC با دینام DC چه تفاوتی دارد؟

پاسخ: الکتروموتور القایی AC در مقایسه با الکتروموتور دی سی DC به شکل ساده‌تری طراحی‌شده‌اند اما دو ویژگی که در الکتروموتور القایی AC وجود دارد باعث می‌شود برای طراحی و تعیین مشخصات این الکتروموتور ، درک عمیق‌تر و حساب‌شده‌تری وجود داشته باشد. این دو ویژگی عبارت‌اند از: ۱- کنترل سرعت چرخش شفت خروجی الکتروموتور ۲- کنترل گشتاور الکتروموتور

تفاوت مهم الکتروموتور القایی AC سه فاز با تک فاز چیست؟

پاسخ: در سایر دینام ها میدان مغناطیسی دوار محلی است که روتور در آن گردش می کند اما در الکتروموتور سه فاز این استاتور است که به طور معمول و به دلیل سه فاز بودن منبع تغذیه خود ، میدان مغناطیسی را ایجاد می کند.

درباره الکتروموتور سه فاز اطلاعات میخواهید ؟ کلیک کنید

 
۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

گیربکس SEW

۰۵

بهمن
محصولات SEW

ترمز SEW

ترمز SEW که با نام های ترمز الکترومغناطیسی یا مگنت ترمز ( رکتیفایر SEW ) نیز شناخته میشود . عملکرد ترمز SEW به این صورت است که موج ورودی را به خروجی می رساند که دارای دسته بندی های مختلفی می باشند مگنت ترمز SEW که نام دیگر آن ترمز مغناطیسی است با سایر ترمزها تفاوت مشخصی […]

گیربکس SEW

۱۸

آذر
محصولات SEW

بخشنامه جدید بانک مرکزی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق بازرگانی تهران، عباس آرگون، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: با اعمال محدودیت‌های دو ماهه و ۴۵ روزه، واردات کالا و ترخیص آن بسیار کُند خواهد شد. در شرایط عادی ممکن است، واردکننده برای پرداخت‌ها، اقدام به گشایش ال‌سی کند و فروشنده کالا نیز مطمئن است پول[…]